Kas yra dantų ėduonis?
Dantų ėduonis, arba kariesas, yra viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, pasireiškianti tiek vaikams, tiek suaugusiems. Tai lėtinis infekcinės kilmės danties kietųjų audinių pažeidimas, kuriam būdinga demineralizacija ir irimas.
Ėduonies atsiradimą lemia daug veiksnių – tai ir prasta burnos ertmės higiena, genetiniai faktoriai, gausus angliavandenių vartojimas, mikroelementų stoka, bendriniai susirgimai, tiesiogiai ar netiesiogiai lemiantys burnos sveikatą.
Profilaktiniai patikrinimai
Registracija
Profesionali burnos higiena
Ėduonies stadijos – dėmės, kai pažeistas tik emalis, paviršinis, vidurinis ir gilus ėduonis, kuris negydomas komplikuojasi pulpitu. Dėmės stadijos ėduonis matomas kaip matinė, balzgana dėmė emalio paviršiuje. Jai gilėjant, susidaro ertmė, kurios negydant, defektas pasiekia danties pulpą, sukeldamas stiprų skausmą.
Ėduonis pradžioje nesukelia jokių pojūčių, vėliau atsiranda jautrumas, skausmas nuo saldžių, šaltų, karštų produktų, pasikeičia danties spalva, atsiranda emalės, dentino defektas.
Kad laiku diagnozuoti bei išvengti ėduonies progresavimo yra rekomenduojami profilaktiniai patikrinimai 2 kartus per metus.